Telefon bozdurma

Döviz bozdurma, altın bozdurma sonrasında hayatımıza giren yeni bir kavram daha var: Telefon bozdurma. Tabii Türkçe’nin azizliğine kapılarak telefonu bir başkasına vererek arızalanmasını sağlama gibi bir anlam çıkarılmaması gerekiyor. Peki, telefon bozdurma nedir? Telefon nasıl bozdurulur? Telefonu kim bozar ve telefonu bozan yerler nerededir? İşte bu ve bu gibi sorular aslında “telefon bozdurma” kavramının tam olarak ne olduğunu ifade etmeye fazlasıyla yetecek. Basit şekilde bahsetmek gerekirse telefon bozdurma vadeli olarak alınan veya taksitleri devam eden bir telefonu nakite çevirme olarak tanımlanabilir. Yani Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone gibi bir operatör firmasından taksitle telefon alıp, henüz kutusunu bile açmadan sıfır telefon alan telefoncular aracılığı ile satıp paraya çevirme işlemi telefon bozdurma işlemidir. Telefon bozdurma işlemine neden ihtiyaç duyuluyor? Telefon bozdurma karlı bir iş mi? Telefon bozdurmanın riskleri var mı? Telefon bozdurma işlemini yapan telefoncular nerede? En yüksek fiyata telefon bozdurma yapan dükkan ve mağazalar hangileri? Hazırsanız detaylara başlayalım.

telefon bozdurma nerede yapılır

Bir dönem internetten kredi kartı ile altın almak vardı. Altın kredi kartı ile piyasa fiyatından biraz daha yüksek fiyata vadeli olarak alınır, yükseldiğinde de nakit fiyata satılıp kart borcu kapatılır ve üstü kar sayılırdı. Sürekli yükselen fiyatlar artık telefonları da bir yatırım aracı haline getirdi. Yani cep telefonuna yatırım yapmak mantıklı mı diyorsanız bir ölçüde evet. Şöyle ki 1.5 sene önce 1000 TL olan bir cep telefonu bugün 2000 TL’nin üzerinde fiyata sahip. 2 Haziran 2022 itibariyle 1 USD’nin değeri 16.462 TL ve bundan 1.5 sene öncesinde 7.4 TL’den bahsediliyordu. Yani cep telefonu almak ve kutusunu hiç açmadan 1.5 sene bekleyip satmak şu an için çok daha karlı bir yatırım olarak görülüyor. Gram altın fiyatı da Ocak 2021 verilerine göre 779 TL iken bugün 989 TL’den bahsediliyor. Yani son 1.5 senede altın ise yüzde 30 kadar değer kazanmış. Cep telefonlarının fiyatı elbette dövize endeksli ancak fiyatı değiştiren çok daha fazla nicelik var ve hepsi de yukarı yönde etkileme yapıyor. Yani bugün gidip 15 bin TL’lik bir telefon alıp kapalı kutu olarak kenarda tutsanız ve 3-4 ay sonra satsanız 5000 TL kar etme ihtimaliniz bile var. Tabii bunlar son yıllarda yaşananlara bakarak verilen örnekler ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Cep telefonuna yatırım yapılır mı?

Son yılların döviz verileri ortadayken “cep telefonuna yatırım yapılır mı?” sorusunun cevabı net şekilde ortaya çıkıyor. Son dönemlerde bazı kullanıcıların yaptığı işlemlerin başında taksitle telefon alıp nakite çevirmek geliyor. Elbette bunu bazı kullanıcılar kredi çekmek yerine seçiyor. Resmi Gazete’de yayınlanan Ticaret Bakanlığı kararı ile ve 31705 sayılı yönetmelik gereğince artık fiyatı 5000 TL üzerinde olan cep telefonlarında üç aya kadar taksitle satış yapılabiliyor. 5000 TL altındaki yenilenmiş telefonlarda taksit sayısı 12 ay, 5000 TL üzerindeki yenilenmiş telefonlarda taksit sayısı ise 6 ay olarak belirlenmiş durumda. Dolayısı ise taksitle sıfır veya yenilenmiş telefon alarak nakite çevirme işlemini düşünebilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi operatörler tarifeye ek sistemlerle vadeli cep telefonu satışı yapabiliyor ve bu telefonları en yüksek fiyata mağazamız Teknoway’de aynı gün nakit ödeme ile bozdurabilirsiniz. Aynı şekilde senetle telefon satan yerler arasında Evkur, Mutlu Evim, Arçelik, wowwo, banka kredisi ile telefon satan yerler arasında MediaMarkt, Teknosa ve Vatan Bilgisayar gibi yerler var. Hatta vadelerin 36 aya kadar uzatılabilmesi mümkün. Dolayısıyla 18 bin TL’lik bir telefonu aylık 500 küsür TL taksitle alıyorsanız hemen nakite çevirerek, sonrasında döviz veya altına yatırarak çeşitli ticari denemelerde bulunabilirsiniz ancak dediğimiz gibi bunlar yatırım tavsiyesi değildir.

Teknoway olarak İstanbul Kadıköy’de 20 yıla yakın süredir hizmet vermekteyiz ve tüm cep telefonlarına aynı gün nakit ödeme ile alan yerler arasındayız. Telefon bozdurma gibi ihtiyaçlarınızda kutusu açılmış, kullanılmış, jelatininde veya ambalajı açılmamış her türlü talebiniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Teknoway her gün onlarca ikinci el cep telefonu alımı-satımı yapmaktadır. Bu nedenle de kısa zamanda yüksek karlı telefon satışı yerine hem yüksek fiyata telefon alan yerler olarak satıcıyı, hem de garantili uygun fiyatlı ikinci el alan yerler olarak alıcıyı memnun etmeye odaklı bir hizmet vermektedir. Operatörden vadeli alınan telefonu satmak yasal mı veya senetle alınan telefon hemen satılabilir mi gibi merak edilen birçok soru var. Bu soruya şu şekilde cevap vermek gerekiyor: Şu anki yasal düzenlemeye göre sözleşmeyi imzaladığınızda o telefon artık tamamen sizin ve sözleşme imzaladığınız şirkete borçlu oluyorsunuz. Borcunuzu elbette ödemeniz gerekiyor ancak ödenmeme durumunda telefonun IMEI’sinin kapattırılması veya cihazın kullanımıyla alakalı cezai bir durumla karşı karşıya kalma durumunuz bulunmuyor. Telefon bozdurma yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle elbette şartlar değişebilir ancak bu elbette belirli bir tarihten sonra alınan cihazları kapsayabilir.

Bozdurulmuş telefon alınır mı?

Bozdurulmuş telefon almanın şu an için bir sakıncası bulunmuyor. Bozdurulmuş telefonlar taksiti veya ödeme vadesinin sonu gelmemiş telefonlar olarak tanımlanmaktadır. Yönetmelik şu anda operatörden alınan telefonun veya senetle alınan telefonun alımı-satımı işlemlerine bir yasaklama getirmemiştir ve süpermarketlerden bile telefon alarak bozduran birçok kullanıcı bulunmaktadır. Hatta operatörlerden vadeli telefon almak yerine tek çekim telefon satan mağazalar üzerinden alıp bankanın kendisine böldürme yapmak da bir vadelendirme yöntemi olarak düşünülebilir. Tüm bu bahsettiğimiz durumlar için yani taksiti ödenmeyen telefonun kapattırılması veya telefonun taksiti bitene kadar sadece kendi sahibinin kullanması gibi durumlar için yasa hazır ancak uygulanmaya henüz konmamış durumda. Dolayısıyla telefon bozdurmayı düşünenler için veya senetle vadeyle telefon alıp aynı gün nakite çevirmek isteyenler için şu anda bir engel bulunmamaktadır ve bozdurulmuş telefon da bu nedenle güvenle alınabilir. Yasanın uygulanmaya başlanacağı tarih henüz net değildir ancak kimsenin mağduriyet yaşamaması adına bir tarih belirlenecek ve bu tarihten sonra telefon bozdurma yasağı gelebilecektir. Dolayısıyla telefon bozdurma yasak mı, bozdurulmuş telefon almak riskli mi, bozdurulmuş telefon satan yerler, borçlu cep telefonunu nakit paraya çevirme gibi işlemlerde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Teknoway olarak telefonsat.teknoway.com.tr sistemi üzerinden İstanbul dışı tüm Türkiye’den telefon bozdurma için en yüksek fiyata satış gerçekleştirebilirsiniz. Telefonun sırasıyla marka ve modelini seçerek örneğin; Anında Nakit Satış Formu’nu doldurarak iPhone bozdurma fiyatları, en yüksek fiyata iPhone bozan yer neresi, iPhone bozan telefoncular, iPhone bozdurmaya en yüksek fiyat veren yerler gibi araştırmalara gerek kalmadan anında banka hesabınıza ödeme alarak telefonunuzu satabilirsiniz. Kadıköy’de telefon bozdurma yapan yerler, Kadıköy’de taksiti bitmemiş telefonu kim alır, Kadıköy’de taahhütlü telefonu paraya çevirmek hangi mağaza veya hangi telefoncu yapar gibi sorularınızın cevabı için bize ulaşabilirsiniz. Teknoway Kadıköy’de 20 yıla yaklaşan geçmişiyle ikinci el telefon alım satımı yapmaktadır ve bu sektördeki en büyük ve kurumsallaşmış firmalar arasında ilk sırada gelmektedir. 2. el telefonun merkezi olarak kabul edilen Kadıköy’de beş katlı bir binada hizmet veren firmamızda durumu, markası, modeli her ne olursa olsun nakit ödeme ile telefon bozdurma yapabilirsiniz.

 

Son yazılar

İkinci el iPhone alan yerler

İkinci el iPhone alan yerler Telefonunuzu satmak istiyorsanız ve bir Apple kullanıcısıysanız ikinci el iPhone alan yerler hakkında sıkı bir araştırmaya başlamış olma şansınız oldukça

GÖRÜNTÜLE >>

Yeni eklenenler

Popüler telefon alma işlemleri

iPhone 13 satmak istiyorum

Kadıköy iPhone alan yerler

iPhone 12 sat

Menü